top of page

Drewno jako materiał dekoracyjny - elewacjeZa nami pierwsze szkolenie dla architektów z zakresu elewacji. Drewno jako materiał dekoracyjny to wciąż szeroki temat, wart szczególnej, profesjonalnej uwagi. Dlatego też zaprosiliśmy na spotkanie szefa produktu z ramienia DLH Global S.A. Zbigniewa Kupidurę oraz Andrzeja Nowaka, przedstawiciela marki MOCOPINUS.


 

Deska elewacyjna opalana ogniem, drewno opalane / konserwowane ogniem, drewno ozdobne, jasne, ciemne ... możliwości jest niemal tyle ilu producentów. Na spotkaniu z architektami, które odbyło się w kameralnej scenerii rozmów i warsztatów rozmawialiśmy o tym wszystkim, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze elewacji, ale też o trendach i nowościach na rok 2021.

Drewniane elewacje kojarzą nam się najczęściej z dość tradycyjną architekturą: dawnymi dworami, drewnianymi domami, jakie jeszcze dość często można znaleźć we wsiach i miasteczkach wschodniej Polski, ze stylowymi, XIX- wiecznymi pensjonatami w uzdrowiskach, z budownictwem fińskim. Tymczasem okazuje się, że współcześnie powstające domy, nawet te o bardzo nowoczesnych formach, coraz częściej mają fasady pokryte drewnem.


Ten stosowany od setek lat materiał elewacyjny w swoim obecnym wydaniu zaskakuje różnorodnością dostępnych gatunków oraz wielością kształtów profili, pozwalającą tworzyć niepowtarzalne kompozycje. Atrakcyjne wybarwienia różnorakich gatunków drewna sprawiają, że nie musimy ich modyfikować bejcami - wystarczy jedynie podkreślenie ich naturalnego piękna bezbarwnymi impregnatami.


Deski elewacyjne są wykorzystywane do podkreślania walorów stolarki okiennej, ozdabiania wykuszy czy elewacji na wyższych piętrach. Często akcentowane są nimi loggie i balkony.


Chętnie łączymy drewno z okładzinami kamiennymi, ceramicznymi czy cegłami, a nawet z betonem i metalem. Wykorzystanie drewnianej fasady nie tylko uatrakcyjnia wygląd budynków, ale także zapewnia komfort cieplny oraz izolację akustyczną.Realizacji elewacji w Warszawie | DLH Global S.A.


W każdych okolicznościach natury

Drewno jako naturalny materiał świetnie wygląda w otoczeniu zieleni i wpisuje się znakomicie w krajobraz, nie zakłócając jego uroku.

Drewno zmieniając swój wygląd z upływem czasu i ulegając działaniu czynników atmosferycznych zawsze, nawet po wielu latach, będzie harmonijnie komponować się z otoczeniem i pozytywnie wpływać na nasze zmysły.


Nie tylko DOMY

Drewniane elewacje wbrew pozorom nie są zarezerwowane wyłącznie dla domów jednorodzinnych. Równie często pojawiają się na nowoczesnych apartamentowcach, podkreślając ich ekskluzywny, kameralny charakter. Ta sama zasada dotyczy hoteli, ośrodków spa, pensjonatów i wszelkiego rodzaju obiektów wypoczynkowo - turystycznych.

Umiejętnie zastosowane drewno pozwala tu ponadto architektom nawiązać do regionalnego budownictwa i tradycyjnych form architektonicznych, przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnego charakteru budynków.Wybrane, inspirujące instalacje elewacyjne:Villa Vilnius, Litwa

więcej: https://kebony.com/en/projects/villa-vilnius-visionary-dream-homeThe Gjøvik house | Norwegia

więcej: https://kebony.com/en/projects/gjovik-house-facing-norwegian-woods-and-mjosa-lakeThe Farmer’s House | Wielka Brytania

więcej: https://kebony.com/en/projects/farmers-houseMoholt kindergarden | Norwegia

więcej: https://kebony.com/en/projects/moholt-kindergardenOak Hill House by Shou Sugi Ban | Wielka Brytania

więcej: https://kebony.com/en/projects/oak-hill-house-pre-weathered-kebony-shou-sugi-banBeach House | Wielka Brytania

więcej: https://kebony.com/en/projects/award-winning-beach-housesWaldorf School | Norwegia

więcej: https://kebony.com/en/projects/waldorf-schoolPrivate Home with Rhombus Facade | Szwecja

więcej: https://kebony.com/en/projects/private-home-rhombus-facadeGoBoat Marina & Boats | Dania

więcej: https://kebony.com/en/projects/goboat-marina-boatsBelle Epine | Francja

więcej: https://kebony.com/en/projects/belle-epine27 Hurst Avenue | Wielka Brytania

więcej: https://kebony.com/en/projects/27-hurst-avenueMateriały online:


Katalog elewacji DLH Global S.A. >>>

Black Book Mocopinus >>>

Foldery Mocopinus >>>


Kontakt w zakresie współpracy produktowej:


Zbigniew Kupidura

Kierownik ds. Produktu

zbigniew.kupidura@dlh.pl

+48 607 460 334bottom of page