top of page

Młyny Rothera: Największy taras drewniany w Polsce

Co cechuje wielkie projekty? Innowacyjność, jakość i praktyczne rozwiązania. Realizacja dla Młynów Rothera to największa inwestycja mijającego roku DLH Global oraz jeden z największych tarasów drewnianych w Polsce.

 

Dawne młyny położone na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy staną się w przeciągu dwóch lat najważniejszym adresem kulturalnych spotkań w Bydgoszczy. Jak niegdyś muzeum sztuki współczesnej Centrum Pompidou w Paryżu zachwyciło ponadczasową bryłą, wplecione w historyczną tkankę stolicy Francji czy Filharmonia w Szczecinie nawiązująca kształtem do bezpośredniego otoczenia – z wieżami kościołów i wielospadowymi dachami budynków mieszkalnych, tak Bydgoszcz otrzyma nowy symbol miasta, z uwagi na swoją skalę, zasługujący na miano inwestycji Nowej Polski. Rok 2022 to najbardziej prawdopodobna data otwarcia całego i w pełni skompletowanego Parku Kultury, w który zamieniają się młyny Rothera. Jednym z najciekawszych elementów rewitalizowanych zabudowań młyna i spichrzy na Wyspie Młyńskiej będzie drewniana, zewnętrzna powierzchnia tarasowa realizowana przez DLH Global, już teraz określana jako największy tego typu obiekt w Polsce. Rozległy taras z kaskadową fontanną to pierwszy krok do udostępnienia najnowszej i największej atrakcji miasta. Taras widokowy znajdzie się około 17 metrów wyżej niż poziom podłogi na parterze, zapewniając doskonały widok na największe pobliskie atrakcje takie jak Bydgoska Wenecja czy Wyspa Młyńska.


Taras w całości został wykonany przy zastosowaniu jednego z najlepszych i najtrwalszych gatunków drewna Bangkirai, które nawiązuje historycznie do Bydgoskiego Centrum Handlu Zbożem i Drewnem jakie powstało w pierwszej połowie XIX wieku dzięki otwarciu handlu z zachodem i tranzytowej roli kanału Bydgoskiego, Brdy i Wisły. Dzisiaj odrestaurowane Młyny będą stanowiły nie tylko nowe centrum kulturalne Bydgoszczy ale również wyjątkowe dzieło odbudowy zabytku architektury przemysłowej.

Każdego roku miasto odwiedza blisko 100 tys. turystów. Trwałość drewna Bangkirai w odkrytej architekturze ogrodowej określa się na 30-50 lat, co przy funkcji jaką pełnić będzie taras Młynów Rothera jest gwarancją jakości na wiele dekad.

Imponujący taras o łącznej powierzchni ponad 3000 m2 zostanie udostępniony zwiedzającym jako pierwsza część ogólnej przestrzeni młynów, co tym samym oznacza, że Wyspa Młyńska zyska swoje naturalne przedłużenie, a Młyny odzyskają utracony blask.

Comments


bottom of page